دسته‌بندی نشده

خرمالو میوه پاییزی با خواص فراوان

با فرا رسیدن فصل پاییز یک میوه پاییزی خوشمزه که وارد بازار میشود خرمالو است که سرشار از مواد مغذی ,ویتامین و آنتی اکسیدان است.

این میوه خوشمزه سرشار از خاصیت و فواید برای بدن انسان میباشد که در این مقاله به برخی از آن ها اشاره میکنیم:

خواص خرمالو

1. خرمالو بسیار کم‌کالری و کم‌چربی است (هر 100 گرم 70 کالری دارد) و منبع بسیار خوبی از فیبر می‌باشد.

2. خرمالو موادمغذی آنتی‌اکسیدانه زیادی مثل کاتچین و گالوکاتچین هستند که کاتچین‌ها ضدعفونی‌کننده، ضدالتهاب، و ضدخونریزی هستند.

3. خرمالو تازه حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانه ویتامین A، بتاکاروتین، لیکوپن، لوتئین، زآکسانتین و کریپتوکسانتین می‌باشد. اینها در کنار هم محافظانی در علیه رادیکال‌های آزاد به شما می‌روند که موجب پیری و بیماری‌های مختلف می‌شوند.

4. زآکسانتین، که یک کاروتینوئید مهم است، جذب ماکولا شبکیه چشم می‌شود که تصور می‌شود خواص  آنتی‌اکسیدانه و عملکردهای فیلترکننده نور دارد؛ درنتیجه به جلوگیری از بیماری ماکولا مرتبط با پیری چشم در افراد سالخورده کمک می‌کند.

5. این میوه منبع بسیار خوبی از ویتامین C می‌باشد که یک آنتی‌اکسیدان قوی دیگر است. مصرف مداوم موادغذایی سرشار از این ویتامین به بدن برای مقاومت دربرابر عوامل عفونی و رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند.

6. این میوه همچنین انواع مختلف ویتامین‌های B را نیز در خود دارد مثل اسید فولیک، پیریدوکسین (ویتامین B6)، تیامین و از این قبیل. این ویتامین‌ها جزء عوامل دخیل در عملکردهای آنزیمی متابولیک بدن می‌باشد.

7. خرمالوی تازه همچنین حاوی مقدار سالمی از موادمعدنی مثل پتاسیم، منگنز، مس و فسفر می‌باشد. منگنز عامل مشترک برای آنزیم سوپراکسید دیسموتاز میباشد که از بین برنده رادیکال آزاد بسیار قوی است.

خرمالو گس زمانی برداشت می‌شوند که سفت اما کاملاً رسیده باشند. خرمالوهای غیرگس زمانی آماده برداشت می شوند که کاملاً رنگ گرفته و کمی نرم شده‌اند. خرمالوهای گس در دمای اتاق نیز می‌توانند رسیده‌تر شوند.

موقع خرید خرمالو تازه که رنگ نارنجی روشن دارد و اثر لک یا برش روی آن دیده نمی‌شود را بخرید.

خرمالوهای گس رسیده و سفت را می‌توان ماه‌ها در یخچال نگهداری کرد. و مدت طولانی تری از آم ها استفاده کنید.خرمالوهای غیرگس زمان ماندگار کوتاه‌تری دارند و فقط چند روز در دمای اتاق قابل نگهداری هستند.

در برخی از دسر ها و کیک ها نیز میتوان از خرمالو استفاده کرد و علاوه از بهره بردن از خواص خرمالو به کیک و دسر خود طعم جدیدی ببخشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *